News

Konferans! Garanti Teknoloji Kampüsü

ERA Mimarlık ve midek/MİNGÜ ortaklığında projelendirilen GARANTİ BANKASI TEKNOLOJİ KAMPÜSÜ, Yapı-Endüstri Merkezi’nde 20 Haziran’da açılacak bir sergiyle tanıtıldı. Sergi kapsamında 20 Haziran 2012 günü saat 19.00′da ERA Mimarlık’dan Ali HızıroğluWerner Sobek’den Mustafa AlkanSpeirs+Major‘dan Keith Bradshaw ve Planlux’dan Korhan Şişman bir konferans gerçekleştirdi.

Konferansta projenin bağlamından kullanıcı odaklı tasarım kriterlerine, sürdürülebilir tasarım çözümlerinden uygulanmasına kadar sürecinin pek çok kesitine yer verilecek. Bir Tasarım Sürecinin İzleri:  “Garanti Teknoloji Kampüsü”  sergisi 30 Haziran 2012 tarihine kadar YEM’de ücretsiz gezilebilecek.
 Ekonomik ve sosyal bir dönüşüm yaşanan Pendik’te 142.000 m2 alanda kurulacak Garanti Bankası Teknoloji Kampüsü, 53.500 m2 açık ofis alanı, 16.000 m2 oditoryum, kafeterya gibi özel fonksiyonlar ile 72.500 m2 arşiv ve servis alanları bulunan üç ana bölümden oluşuyor. 4.000 çalışanın yerleşeceği bina, yüksek teknolojik donanımının yanı sıra yeşil bir bina olmasıyla dikkat çekiyor.
Mimari tasarımına 2010 yılında ve inşaatına ise birkaç ay önce başlanan projenin temelini sosyal alanlara geniş yer ayırma fikri oluşturuyor. Ofis alanları teknolojik ifadeli yükseltilmiş bir blok içerisinde toplanarak çalışma alanlarına azami düzeyde esneklik sağlanması ana fikri ile hareket edilmiş. Diğer tüm özel fonksiyonlar zemin ve altı katlara yayıldığından, ofis hacimleri gökyüzüne ve peyzaja açılan avlular etrafında süreklilikleri engellenmeden yerleşebilmiş. Çevresindeki kaotik yapılaşmanın aksine şeffaf bir sadeliği vurgulayan ofis kütlesi, tepeler şeklinde tasarlanmış aynı zamanda özel fonksiyonları, açık dolaşım ve rekreasyon alanlarını barındıran peyzajın üzerine oturuyor. Projenin bir diğer tasarım kriteri olan sürdürülebilirliğin yanı sıra, efektif su ve enerji kullanımı ile çevresel kalitenin arttırılması tasarımın önde gelen konularını oluşturuyor.
KÜNYE
İŞVEREN  : GARANTİ BANKASI
YER : İSTANBUL
MİMARİ : ERA ŞEHİRCİLİK MİMARLIK MÜŞAVİRLİK LTD. ŞTİ.
İÇ MİMARİ : midek/MİNGÜ
YAPIM TARİHİ : YAPIM AŞAMASINDA
PROJE TARİHİ : 2010-2011
ARSA ALANI : 53.500 m2
TOPLAM İNŞAAT ALANI : 142.000 m2
STATİK PROJE : MPI MÜHENDİSLİK
ELEKTRİK PROJE : PROMA TEKNİK DANIŞMANLIK YÖNETİM MÜHENDİSLİK LTD. ŞTİ.
MEKANİK PROJE : ROTA MÜHENDİSLİK PROJE MEKANİK ELEKTRİK TAAH. TİC. LTD. ŞTİ.
DANIŞMANLAR
Werner Sobek :   Cephe ve Strüktür Tasarımı /Mekanik Elektrik Tesisat Dizaynı/Sürdürülebilirlik ve Yeşil bina
Werner Sobek:  Leed Sertifikasyonu
Talayman Akustik : Akustik
TechnoBee: Rüzgar etüdü – Cephelerde iklimsel performans
CNC Danışmanlık : Heliport Dizaynı
Speirs and Major : Aydınlatma Konsept
Planlux:  Aydınlatma