Blog

Voltimum Türkiye Portalı Planlux Yazıları 7

2012 Guerilla Lighting – Bir aydınlatma tasarımcısı anlatıyor

Metin: Elif Karabulut

Fotoğraflar: Emre Güneş ( www.pldturkiye.com ), Selim Güneş

İnanılmaz bir kalabalık, fotoğraf makinelerini hazırlamış bekleyen profesyonel fotoğrafçılar ve Şişhane hiç olmadığı kadar karanlık? İlki 2009 yılının Ekim ayında gerçekleşen Guerilla Lighting o zaman çok ses getirmişti. Üstlerinde sarı yağmurlukları ve ellerinde fenerleriyle Gerilla? ları görünce birçok insan gibi ben de ilk başta ne yaptıklarına anlam verememiş, çalan kornadan sonra açılan fenerlerle adeta büyülenmiştim? Bu yıl İstanbul? da ikincisi düzenlenen etkinliğin doğrudan içerisinde olmanın beni çok heyecanlandırdığını söylemeliyim. 29 Eylül 2012 Cumartesi gecesi Tünel Meydanı belkide en hareketli gecelerinden birini yaşadı. O gece katılımcılardan birçoğu organizasyondan haberli gelmişti. Fakat kimisi vardı ki organizasyondaki bandonun müziğine kapılıp gelmiş, daha sonra etkinlik başladığında cepheler üzerinde gezen renkli ışıkların eğlenceli yorumlarından etkilenmiş ve Guerilla Lighting etkinliğinden o an haberleri olmuştu.

Guerrilla Lighting ilk olarak İngiltere kökenli BDP Lighting çalışanları tarafından ortaya çıkarılmış, daha sonra Dünyanın birçok şehrinde uygulanan bir etkilik olagelmiştir. Bu etkinliğin amacı; çevrelerce henüz yeterli değeri görememiş aydınlatma tasarımcılığının önemini vurgulayarak, hak ettiği değeri görmesini sağlayıp mimari aydınlatma tasarımına dikkat çekmektir.   İstanbul GLVol2 adıyla duyurulan organizasyonda tasarımlar, ilki gibi tek bir tasarımcının elinden çıkmadı. Farklı Aydınlatma Tasarımı ofislerinden tasarımcılar; Elif Karabulut ( Planlux, [email protected]), Merve Dönmez (NA Light Style, [email protected]), Şebnem Gemalmaz (ZKLD Studio, [email protected]) ve Zeynep Kaban (Parça Proje, [email protected]) Tünel Meydanı? nda farklı cepheler için tasarım yaparak organizasyonda görev aldı. Tasarımlara, ilk organizasyonda tüm tasarımları gerçekleştiren Faruk Uyan (Lidea, [email protected]) danışmanlık ederek tecrübelerini bizlerle paylaştı. Emre Güneş (PLD, [email protected]) ise tüm organizasyonu üstlenerek bu etkinliğin gerçekleşmesini sağladı.
 Emre Güneş
Faruk Uyan
 Elif Karabulut
 Merve Dönmez
 Şebnem Gemalmaz
 Zeynep Kaban
Tasarım süreci,  ilk olarak bir araya gelip nasıl bir yol izleyeceğimizi konuşarak başladı. Tek bir meydanda farklı cepheler üzerinde çalışacağımız için her cephede farklı bir konseptin olmasının daha çok ilgi çekeceğini düşünerek tasarımlarımızı oluşturmaya başladık. Bu süreç içerisinde birçok kez bir araya gelerek bilgi paylaşımında bulunduk. Biz tasarımcılar, tasarımlarımızı ortaya çıkarırken elimizdeki materyal?in basit fenerler ve filtreler olduğunu bilerek cephelerimizi tasarladık. Aslında bunun en güzel tarafı basit fenerlerle bir tasarım yapıp insanların dikkatini çeken bir gösteri sunmaktı. Nihayetinde etkinliğe bir ay kala tasarımlarımız ortaya çıkmıştı.
Denemeler en az tasarımlar kadar eğlenceliydi. Kağıt üzerinde tasarlanan çoğu şeyi elimizdeki fenerlerle gerçekleştiremeyip ne kadar umutsuzluğa kapıldığımız anlar olduysa da Tasarım Koordinatörümüz Faruk Uyan imdadımıza yetişerek daha önceden deneyimlediklerine göre tasarımlarımızda bizlere pratik çözümler sundu. Denemelerde  İlk başlarda denemelerimizi ekip olarak yaptıysak da daha sonraki denemelerde  ekibimiz gönüllülerle genişledi. Mail akışlarında organizatörümüz Emre Güneş? in fener tutacak ? eş dost ? çağrısı talepleri kısa sürede cevap buldu. Her ne kadar toplam fener sayımız olan 36 fener ile deneme yapamadıysak da 20 kişiyle 36 fener gücünde denemeler yapabildiğimizi söyleyebirim. Haftada iki gün tasarımlar için deneme yaparken geçirdiğimiz zaman aslında işin en yorucu ve stresli ama bir o kadarda keyifli kısmıydı.
  
Ve etkinlik günü geldiğinde herkes büyük bir heyecan içindeydi. Günlerdir yapılan hazırlıkların sonucunu almak üzereydik. Muammer Karaca Tiyatrosunda gönüllü Gerillalarla buluşarak takım liderlerimizin tasarımcıların kendilerine verdiği kılavuzlardan , Gerillalara tasarımları anlatıp takımlarını hazırlamalarını bekledik. Aslında Guerilla Lightig organizasyonunda takım liderlerinin başarısının payı yadsınamayacak derecede fazla. Takım liderlerimiz; Damla Oral, Enis Gök, Gökçe Şener, Mert İzmirli, Onur Uyan, Seda Açıl ve Serhan Şerifoğlu?nun ekiplerine  tasarımları iyi anlatması ve yönlendirmesi haftalarca yapılan çalışmaların sonucunu doğru şekilde görmemiz açısından son derece önemliydi.
  
Saat 19.30 da Galatasaray Lisesinin önünden 36 gerilla, 6 takım lideri, 6 kişilik ekibimiz ve katılımcılarımızla bando eşliğinde Tünel Meydanına kadar eğlenceli bir yürüyüş yapıldı. Meydana vardığımızda arkamızdaki kalabalık haricinde orada da büyük bir kalabalığın bizi beklediğini gördük. Bando, katılımcıları etkinliğe hazırlarken biz de Gerilallarla yerlerimizi aldık ve ilk cephemiz için korna sesini beklemeye başladık.
  
 Gerilla terimi ilk başta insanları şaşırtsada o gece gösteriyi izleyenler onların kendilerini neden gerilla olarak tanımladıklarını daha iyi anladılar. Gerillalar önce taktiklerini belirliyorlar daha sonra hamlelerini yaparak hedeflerindeki binaya 4 dk boyunca saldırıyorlardı. Yaklaşık 1 saat süren bu sürecin sonuna geldiğimizde gerillalar ellerindeki fenerleri katılımcılara vererek onlarında deneyimlenmesini sağladılar. Katılımcıların ? daha devam etmiyor mu ? ? şeklindeki soruları bizlere başarılı bir organizasyon geçirdiğimizi anlatıyordu.
 
                                                     
  
                                                              
Her büyük organizasyon gibi bu organizasyonda da gelen eleştiriler  yok değildi.  Örneğin aldığım tepkilerden bazıları bando?nun biraz daha fazla öne geçmiş olması, Tünel Meydanı?nın hareket açısından bizi kısıtlaması ve katılımcıların görüş açılarında problem yaratarak tasarımları net algılayamaması, tasarımların daha etkili olması için yeterli karanlığın sağlanamaması vb?  Ama her şeyden önemlisi, gerillalar o gece mevcut sistem içinde aydınlatmanın çok fazla göz kamaştıran ve renk barındıran bir disiplin olmadığını kanıtlamak istercesine ellerinde basit fenerlerle bunu eğlenceli bir şekilde gösterdilerGuerrilla Lighting organizasyonunun ardında çok büyük bir emek ve koordinasyon olduğunu söylemek gerekir. Bu organizasyon sayesinde tasarımcılar, sektör çalışanları, üreticileri ve dışarıdan bu konuya ilgi duyan insanlar bir araya gelerek aynı amaç doğrultusunda bir etkinlikte buluşuyorlar. İnsanların dikkatini aydınlatma tasarımına çekmek ve aydınlatma tasarımı bilincini edinmesi için güzel ve eğlenceli bir organizasyon.
*Fotoğraflar: Emre Güneş ( www.pldturkiye.com ), Selim Güneş